SOS Edukator w Łomży

Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym
i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży

Laureat I nagrody IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu PRO PUBLICO BONO.
Wyróżniony Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Podsumowanie realizacji drugiego roku projektu „Każde dziecko jest ważne - systemowe wsparcie lokalnych polityk edukacji przedszkolnej”

Podsumowanie realizacji drugiego roku projektu „Każde dziecko jest ważne - systemowe wsparcie lokalnych polityk edukacji przedszkolnej”

Wsparcie edukacji wczesnoszkolnej w Gruzji jest jednym z głównych priorytetów Polskiej pomocy. Działania wspierające wdrożenie reform w tym obszarze od wielu lat prowadzi Społeczno – Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator”. Stowarzyszenie promuje najlepsze pedagogiczne koncepcje pracy
z dziećmi tworząc wzorce dla całego systemu oświaty w Gruzji.

Projekty łomżyńskiego Stowarzyszenia Edukator kompleksowo wspierają gruzińskie samorządy w podnoszeniu jakości edukacji przedszkolnej. Działania projektowe przyczyniają się do poprawy infrastruktury i podniesienie kompetencji pedagogicznych nauczycieli i samorządowców. Bezpośrednimi odbiorcami działań są tysiące gruzińskich dzieci, które mają szansę na lepszy rozwój i edukację. Dotychczas zrealizowane działania miały bardzo szeroki zasięg, wsparciem objęto wszystkie regiony Gruzji. Utworzono 177 alternatywnych grup przedszkolnych. W gruzińskich wsiach, gdzie nie było przedszkoli, odnowiono pomieszczenia, zakupiono meble, zabawki i książki, po to by stworzyć warunki do pracy
z dziećmi wieku 3-6 lat. Powstało 40 modelowych sal przedszkolnych (centra rozwoju), które zostały zaprojektowane
i wyposażone tak, by prowadzić w nich innowacyjne zajęcia z dziećmi, ale by były one również miejscem szkoleń nauczycielek i miejscem spotkań rodziców.

W 2022 r. Stowarzyszenie we współpracy z lokalnym partnerem – Civitas Georgica wyposażyło i zmodernizowało otoczenia 14 przedszkoli, tworząc atrakcyjne dla dzieci i wartościowe edukacyjnie place zabaw w miejscowościach: Bolnisi, Ratevani, Marneuli, Dmanisi, Gantiadi, Manglisi, Telavi, Kvareli, Gavazi, Sachkhere, Darkveti, Terjola, Tkibuli. Łącznie korzysta z nich ponad 1600 dzieci.

Zorganizowano szkolenia metodyczne dla nauczycielek i samorządowców, w których uczestniczyło setki nauczycielek
i dyrektorek przedszkoli (76 osób ukończyło treningi stacjonarne, 906 osób uczestniczyło w szkoleniach w centrach rozwoju). Przeprowadzono online webinaria na tematy związane z rozwojem i wsparciem dzieci, które obejrzało 82 200 osób. Powstało 8 nagrań webinariów, które zostały umieszczone na YouTube i na profilu Fb Civitas Georgica, osiągając łączny zasięg 172 200.

Stowarzyszenie od 5 lat wspiera również Krajowe Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej (KSEP) – organizację
do której należą samorządowe wydziały edukacji przedszkolnej (z 44 rejonów ). Na przełomie września i października 2022 r. grupa 11 osób, przedstawicieli KSEP, odbyła tygodniową wizytę studyjną w Polsce (Ełk, Łomża, Warszawa), zapoznając się z polskim doświadczeniem prowadzenia różnych form edukacji przedszkolnej i efektywnymi sposobami zarządzania przedszkolem.

W ramach projektu powstał ogólnodostępny, gruzińskojęzyczny portal "Nasze przedszkole", który zawiera informacje
dla nauczycieli i dla rodziców (materiały metodyczne, akty prawne, publikacje dotyczące edukacji przedszkolnej).

Działania w 2022 r. zrealizowano w ramach drugiego modułu trzyletniego projektu 2021-2023 pt. „Każde dziecko jest ważne - systemowe wsparcie lokalnych polityk edukacji przedszkolnej” finansowanego ze środków Polskiej pomocy.

Informację o projekcie i wsparciu, jakie kierowane jest do  Gruzji w zakresie edukacji przedszkolnej, zamieściło
na swoich stronach Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/polskapomoc/wsparcie-edukacji-wczesnoszkolnej-w-gruzji?fbclid=IwAR3cpBc_HC321wQE04NCf4Mq_VI8NYET1Fi3rJwBXxf-4sEVZpV5xg3MNKk 

 

image.png

 

ul Wojska Polskiego 29 A
18-400 Łomża

tel. 86 215 25 87
Fax 86 215 04 63

biuro@sosedukator.pl

© 2024 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym
i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży